Narozeniny 26. - 29. 10. 2018

Podzimní prázdniny už léta trávíme společně na vícedenní akci. Ty letošní jsou navíc v čase, kdy slavíme 50tileté výročí založení oddílu. Oddílových narozenin se z velké části dotýkal i připravený program.

Sešli jsme se v pátek na Mlynářce, Hop nám prozradil, že na úvod vykopeme „poklad“ – schránku, kterou vyzdvihujeme pouze jednou za pět let. To jsme taképrovedli, uvnitř bylo mnoho listin, fotek, dokonce účastníčky na tuhle akci, které byly vloženy již před pěti lety. Největší lejstra se jmenovala „Průměrný zlatošípák 2003, 2008 a 2013“ a mapovala fyzický stav oddílu. Šlo o to změřit výkony v různých disciplínách a podle výsledků zjistit, zda jsme jako běžci rychlejší než naši předchůdci, zda máme delší nebo kratší vlasy, zda jsme lepší skokani přes švihadlo a podobně.
Hned jsme se pustili do první z disciplín, kterou byl štafetový běh. Na každého připadla polovina okruhu na dopravním hřišti. Současně si každá družina připomněla sté výročí vzniku republiky zasazením lípy. Pak už nastal čas se nalodit do autobusu a vyrazit přes půl republiky do Sloupu v Čechách. Tam jsme také po sedmi hodinách jízdy a dvou čurpauzách dorazili. Zabydleli jsme útulné komůrky Herberku Ferdinanda Dobrotivého a brzy usnuli.

Vzbudili jsme se do deštivé soboty, rozcvičili se v císařské míčovně a vyrazili na výlet. Od Herberku jsme Sklepní uličkou stoupali k Samuelově jeskyni a k rozhledně Na Stráži. Pak zase dolů do Lesního divadla a nakonec nás čekal sloupský skalní hrad. Jedno místo zajímavější než druhé. Ti starší zvládli místo Samuelovy jeskyně skalní kapli v Modlivém dole. Po prohlídce hradu jsme se autobusem přesunuli o pár kilometrů a prolezli prostorné podzemí Pustého kostela a náhonu zrcadlárny, obojí vytesané do skály. Poté jsme vystoupali na horu Klíč, již z dálky viditelnou. Užili jsme si jak příkrý výstup, tak úžasné rozhledy a cestou dolů i chůzi kamenným mořem. Do ubytovny jsme se vrátili za tmy, povečeřeli jsme čočku a vrhli se na průměrného šípáka. Měřili jsme velikosti nohy, délku vlasů, zaznamenávali školní vysvědčení, přemýšleli při IQ testu, skákali jsme přes švihadlo, dělali lehsedy atd. Před spaním jsme se sešli v míčovně a dali si večerníček ve formě obrázků a povídání o tom, co trápí naši planetu, tedy o odpadech. Odměnou za dnešní namáhavý den nám byla hodina spánku navíc, neboť se právě tuto noc měnil čas.

Nedělní ráno bylo opět deštivé, navíc velmi chladné. Zpočátku to nevadilo, zabavili jsme se výrobou 50 dortíků. Pak už jsme odjeli autobusem do oblasti zvané Kokořínsko. Procházeli jsme v pláštěnkách uličkami mezi skalami, stoupali a klesali, abychom po několika kilometrech stanuli u útvaru s názvem Pokličky. Tam jsme také zanechali dalšího vrcholáčka. Odtud už to byl jen kousek na hrad Kokořín, který jsme také prolezli od sklepa až na věž. Po návratu do Herberku jsme se pustili do narozeninových oslav – zapálili jsme svíčky na dortech, snědli je, podívali se na sérii fotek od počátku oddílu až po současnost a potom zpívali s kytarou.

A je tu pondělí, probíhající ve znamení balenía úklidu. Když jsme po našem pobytu zahladili stopy a vyhodnotili jsme bodování za září a říjen, vyrazili jsme autobusem směremdomů. Cestou jsme se ještě stavili na Panské skále, známém skalním útvaru, připomínajícím skalní varhany. Pak už jsme svištěli vstříc domovu.

Na závěr malá rekapitulace tras pro ty, kteří usilují o „vrchařské“ triko:

Sloup (Herberk) (296 mn.m.) – Samuelova jeskyně – Sloup (hrad) (310 m n.m.) = 3,8 km; nastoupáno 248 m

Sloup (Herberk) (296m n.m.) – Modlivý důl – Sloup (hrad)(310 m n.m.) = 6,8 km; nastoupáno 382 m

Svor (474 mn.m.) –Klíč (759 mn.m.) – Nový Bor (418 mn.m.) = 5,3 km; nastoupáno 296 m

Mšeno (375 m n.m.) – Pokličky – Kokořín (305 m n.m.) = 6,9 km; nastoupáno 353 m

Vrcholáček

Jmenuje se Storoček a je oděn v národních barvách, neboť byl uložen přesně v den stého výročí vzniku naší republiky. Najdete jej v oblasti Kokořínsko poblíž skalního útvaru Pokličky přibližně na těchto souřadnicích: N 50°27.32583’, E 14°35.34902’ (měřeno z mapy).

Popis uložení: Vlevo od posledního dřevěného schodiště při stoupání na pokličky. 20 schodů před koncem schodiště je vlevo jeskyňka překrytá velkým kamenem. V ní hledejte.

výroční vrcholáček Storoček
zde se nyní nachází
přesné místo uložení

Fotografie z akce

uvítání před klubovnou
kopání pokladu
obhlídka pokladu
průměrný šípák
sázení lípy
Netopýři již mají zasazeno
protáhnutí při štafetě
vila Herberk Ferdinanda Dobrotivého
pózování ve skalách
lesní kaple
skalní bludiště
parádní rozhled z vyhlídky
skalní divadlo
představení již začalo?
výhled ze zákulisí
skalní hrad nás očekává
jé, to je supr výhled
na skalním hradě u kapličky
poustevník a návštěvníci
zadumán...
koumačka skalního hradu
tajemná jeskyně
to by byl parádní obýváček
výhled ze šachty
úporný výstup na Klíč
hurá jsme na vrcholu
pózička na vršku
padááám
okouzlující podzimní výhled
okolo skal zase dolů
chvilka spočinutí
a takhle se dělají sedy lehy
IQ test, to je dřina
i ostatní jsou v hlubokém zadumání
uzlování fičí na plné obrátky
přednáška o odpadech
chystáme narozeninové dortíky
jééé, ty jsou krásné
a zase ve skalách
listí pod nohama příjemně šustí
po žebříku nahoru
obhlédnout šištičky zasazené ve skále
a na chvíli spočnout u žáby
strom Točenec nebeský
a zase vzhůru po schodečkách k dalšímu vrcholu
výhledy jsou zde všude famózní
vrcholáček
vrcholáček Storoček
hrad Kokořín je již na dohled
před branami hradu
jé, ten je parádní
a ten rozhled do kraje
psaní vzkazů pro budoucí generace
trocha historie
Mirek, zakladatel našeho oddílu
nádherné dortíky se již rozsvěcují
jééé, to je nádhera
mňam, to je dobrota
jedenáctka nej
společné foto před vilou
přírodní varhany
vzhůru do výšin
Panská skála z vrcholku