Prázdninový vandr - akce pro nejlepší 31. 7. - 4. 8. 2019

Odměnou pro ty, kteří se po celý rok snaží ze všech sil, je každoročně akce pro nejlepší desítku. Letošní bodování „Bleskem Českem“ slibovalo, že si výherci budou moci vybrat libovolnou oblast na mapě ČR, kterou navštíví. Tak se také stalo - volba padla na ZOO Plzeň a na západočeský lázeňský trojúhelník.

Vyrazili jsme vlakem ve středu ráno. Program jsme odstartovali prohlídkou kláštera v Plasech, přesněji řečeno jeho promyšleného vodního a vzduchového systému. Tam jsme se také setkali s Krťou, která nám tuto lahůdku zařídila. Noc jsme strávili u nedalekého přírodního koupaliště.

Druhý den jsme se přesunuli do Plzně a alejí „Kilometrovkou“ došlapali do ZOO. Ta se pyšní tím, že chová nejvíce druhů zvířat v republice. Nejspíš to bude pravda, po tři hodiny bylo pořád na co koukat. Pak jsme se protáhli plzeňským krásným historickým centrem na nádraží a popojeli do Mariánských Lázní. Tam jsme zamířili na kolonádu, ochutnali oplatky a léčivé prameny a pak vyšlapali sjezdovku k parku Boheminium. V něm se nachází zmenšeniny hradů, zámků a jiných památek, během 45 minut jsme procestovali celou republiku. Noc jsme strávili v lese u Vonšova.

Třetí den mimořádně nezačal jízdou dopravním prostředkem, ale pěším výletem do rezervace SOOS. Dovedly nás k ní koleje úzkorozchodné dráhy. Pokochali jsme se pohledem na oblast, kde na povrch vyvěrají plyny a minerální vody, což jsme stihli ještě před otevřením pokladen. Ušetřené peníze jsme hned záhy nacpali do úschovny zavazadel v Chebu. Město nás zaujalo svou pěší zónou s časovou osou, rozlehlým historickým jádrem, dětským hřištěm s klouzačkou, piknikovou loukou, vodním hřištěm,… Odpoledne jsme po asi hodinovém přesunu strávili na hradě Loket. Stany jsme postavili na protějším břehu Ohře, před spaním jsme se ještě zašli podívat na most, ze kterého, jak jsme doufali, uvidíme a uslyšíme divadlo (Hamlet) ve zdejším amfiteátru. Obraz i zvuk byly nedostatečné, vydržel jen Vašek.

Jako každý den i ten čtvrtý jsme vstávali v šest, o půl sedmé už jsme byli připravení s batohy na zádech. Vlak nás dovezl do Karlových Varů. Tam jsme si užili především teplých slaných minerálek, oplatků, navštívili jsme také rozhlednu Diana a Motýlí dům. Ve Varech jsme strávili značnou část dne, v podvečer jsme se přesunuli přes Chomutov do obce Vysoká Pec, odkud je to již jen pár kilometrů na okraj hnědouhelného dolu. S výhledem na gigantickou jámu jsme se i utábořili. Vašek, David a Wendy si ještě udělali dvouhodinovou procházku k zámku Jezeří.

Pátý den - čas návratu. Ve vlacích a po nádražích jsme proseděli mnoho hodin, domů jsme dorazili s 90-timinutovým zpožděním, tahle cesta však rozhodně stála za to.

Fotografie z akce

001 Veselé cestování za dobrodružstvím
002 Tajemné kouzelné Plasy
003 U vodního zrcadla
004 Cesta útrobami Plasů
005 Partička Šípáků opouští klášter Plasy
006 Čachtání v rybníčku
007 Soustředěné pozorování tučňáků, tučňáčic a tučňáťat
008 Netopýři s celou svou rodinkou
009 Orsi sokolnicí
010 Plzeňské náměstí
011 Kolonáda v Mariánkách
012 Vzhůru za první ochutnávkou
013 Trochu nedůvěřivé studování Karolinina pramene
014 Okukujem parádní maketu Litomyšle
015 Obhlížíme malou, velkou Zelenou Horu
016 Aj pozdrav z tohoto místa vám zasíláme
017 Bublající mofety v SOOS
018 Partička desítky nej
019 Procházka Chebem s průvodcem Tetřevem
020 To je fičák, to je jízda
021 Procházka chebskými hradbami
022 Vodní chebské hříčky
023 Přírodní tělocvična
024 Po makačce zasloužená svačinka
025 Kouzelný loketský skřítek Gottstein, copak Emči splní?
026 Wěruš hledající na Lokti obří meteorit
027 Meteorit nalezen. Šťastní putujeme dál
028 Vaříme, stanujem, odpočíváme
029 První košt v Karlových Varech
030 Karlovarská kolonáda
031 Společná ochutnávka z léčivého pramene
032 Stříbrný kůň uprostřed Karlových Varů
033 Tryskající karlovarské vřídlo
034 I pana Švejka jsem na svém výletě potkali
035 Zvědavé oči obhlížejí líhnutí motýlů
036 Z hejna motýů se jeden odpojil a na prst Emči usedl
037 Výhled na Karlovy Vary
038 Jelen, symbol Karlových Varů, jenž je vlastně kamzík
039 A romantika na závěr. Hnědouhelný lom poblíž Vysoké Pece
040 Poslední společná večeřa a šupitopresto do hajan
041 Čtenářský klub na cestě domů
042 Mapa našeho putování