Krajové zajímavosti

Putování po naší krásné zemi započneme v městě, jež je nám nejbližší. Přímo od chajdy na Mlynářce se vydáme prozkoumat pozoruhodnosti naší vlasti. Prošmejdíme všechny kraje a obhlédneme nespočet kulturních, přírodních i jiných zajímavostí.

ZLÍNSKÝ KRAJ
V kopcovitém kraji nalezneme poutní místo Hostýn s překrásnou křížovou cestou od Dušana Jurkoviče, nádherný dřevěný kostel na vrcholu Radhoště, horolezecké stěny Čertových skal, zámek a stylový krajinářský park v Kroměříži a navštívit můžeme i Vlčnov s proslulou jízdou králů.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Lidečko - Čertovy skály
Hostýn - poutní místo
Kroměříž - UNESCO
Radhošť - sídlo Radegasta
Vlčnov - jízda králů

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
V kraji, v němž vládne nejteplejší podnebí naší země, se nalézá nejrozsáhlejší komponovaná krajina v Evropě Lednicko-valtický areál, vápencové jeskyně Moravského krasu, naleziště u Dolních Věstonic, Slavkov, kde v dávných dobách bojovali tři císaři a v Brně vila Tugendhat.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Brno - UNESCO
Lednicko-Valtický areál
Moravský kras - kraj jeskyní
Slavkov - bitva tří císařů
Dolní Věstonice

KRAJ VYSOČINA
Nalezneme zde překrásné náměstí v Telči, město Třebíč, jež má na seznamu UNESCO zapsáno hned několik památek, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře od proslulého stavitele Santiniho, středověký hrad Pernštejn, lomy u Lipnice a vzrostlý tis, jež dle pověsti zde roste již 2000 let.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 3 místa, jež tě zaujaly.

Lipnice - památník odposlechu
Pernštejn - hrad z mramoru
Telč - UNESCO
Třebíč - město památek UNESCO
Vilémovice - nejstarší strom
Zelená hora - UNESCO

JIHOČESKÝ KRAJ
V malebné krajině poseté rybníky se nachází Český Krumlov se zachovalým středověkým centrem města, královský hrad Zvíkov, víska Holašovice, jež je vystavěna ve stylu selského baroka, Žofínský prales a prales Hojná voda a v lesích Vysočiny podivný skalní útvar zvaný Ďáblova prdel.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 3 místa, jež tě zaujaly.

Český Krumlov - UNESCO
Ďáblova prdel - skalní útvar
Holašovice - UNESCO
Pralesy Novohradských hor
Zvíkov - Zvíkovský rarášek

PLZEŇSKÝ KRAJ
V plzeňské ZOO můžeme potkat hejno promenádujících se tučňáků Humboldtových, významné naleziště z mladší doby kamenné se nachází u vísky Milavče, Plasy jsou prvním panovnickým cisterciáckým klášterem v Čechách, zřícenina hradu Rabí se může pochlubit gotickým stavitelstvím a Zbiroh, zámek tří císařů, ukrývá nejhlubší ručně hloubenou studnu.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 3 místa, jež tě zaujaly.

Milavče - nejstarší vozítko
Plasy - klášter na vodě
Rabí - zřícenina hradu
Zbiroh - nejhlubší studna
ZOO Plzeň - 1225 druhů zvířat

KARLOVARSKÝ KRAJ
Nejvíce pozornosti si kraj vysloužil díky lázeňství, nejvíce minerálních pramenů se nachází v Lázeňském trojúhelníku, v Slavkovském lese se ukrývá rezervace Smraďoch, na skalním ostrohu nad řekou Ohří se vypíná hrad Loket, hrad Bečov střeží relikviář svatého Maura a zaposlouchat se do šumu motýlích křídel můžeme v Žířovicích.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Bečov - strážce pokladu
Lázeňský trojúhelník
Hrad Loket - obří meteorit
Rezervace Smraďoch
Žírovice - motýlí dům

ÚSTECKÝ KRAJ
České Švýcarsko je poseto unikátními pískovcovými útvary, z nichž nejznámější je Pravčická brána, nedostavěný gotický chrám opředený mnohými tajemstvími to je Panenský týnec, hora Říp s románskou rotundou svatého Jiří vévodí svému okolí, specifickou atmosféru skýtá pohled ze zámku Jezeří, ležícího na okraji lomu a přesunutý děkanský kostel se nalézá v Mostě.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

České Švýcarsko - nejmladší NP
Jezeří - zámek na okraji
Most - kostel na kolečkách
Panenský Týnec - magické místo
Říp - památná hora

STŘEDOČESKÝ KRAJ
V největším kraji naší země se nachází několik Amerik, přesněji řečeno jámových vápencových lomů Ameriky, přírodní park Džbán ukrývá kamenné Kounovské řady, skalní světničky obývané ještě na konci 19. století se nachází jen kousek od hradu Valečov, zkameněliny trilobitů nalezneme u obce Skryje a Kutná Hora, to je město nesmazatelně spjaté s těžbou stříbrných rud a tavením stříbra.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 3 místa, jež tě zaujaly.

Záhadné kounovské řady
Kutná Hora - UNESCO
Lomy Amerika - těba vápence
Skryje - trilobiti
Valečovské světničky

LIBERECKÝ KRAJ
Kraj, jenž oplývá jedinečným přírodním bohatstvím, Český ráj vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek, Panská skála si zahrála v pohádce Pyšná princezna, hrad Bezděz od návštěvníků získal přezdívku Král hradů, protrženou přehradu nalezneme u obce Desná a Pekelný jícen, Čertova díra či Hromová rána, to vše jsou názvy pro Průrvu Ploučnice.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Hrad Bezděz
Český ráj - nejstarší CHKO
Desná - protržená přehrada
Panská skála - kamenné varhany
Průrva Ploučnice

KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ
Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, Sněžka, nejvyšší hora naší země nabízí nádherné daleké výhledy, historické pevností město Josefov ukrývá nejrozsáhlejší podzemí, kopie Turínského plátna byla nalezena v klášteře Broumov a hospitál Kuks to je perla českého baroka.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Adršpašsko-teplické skály
Broumov - Turínské plátno
Josefov - nejrozsáhlejší podzemí
Hospital Kuks a Braunův betlém
Sněžka - nejvyšší hora

PARDUBICKÝ KRAJ
Hora Klepáč svůj název údajně získala podle zvuku z kamenných sutí, zámek v Litomyšli je ukázkou úpravy do stylu italského renesančního paláce, v Neratově v Orlických horách se nachází unikátní kostel se skleněnou střechou, soustava uzoučkých roklí vytváří skryté skalní městečko Toulovcovy maštale a obvodem nejmohutnější památný strom Vejvodova lípa roste v Pastvinách.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Hora Klepáč - střecha Evropy
Litomyšl - UNESCO
Neratov - skleněná střecha kostela
Pastviny - nejširší strom
Toulovcovy maštale

OLOMOUCKÝ KRAJ
Nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně světa se nachází u Hranic na Moravě, nejvyšší horou Moravy je Praděd, kde průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C, hrad Bouzov to je romantický skvost střední Moravy, historické město Olomouc skýtá mnoho zajímavých památek a největší letecká bitva se odehrála mezi městy Olomouc, Přerov a Prostějov.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 2 místa, jež tě zaujaly.

Hrad Bouzov
Hluboká hranická propast
Olomouc - UNESCO
Praděd - nejvyšší bod ČR
Věrovany - největší letecká bitva

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Zbytky původních pralesovitých lesů byly motivem pro vyhlášení CHKO Beskydy, po hradním nádvoří Hukvald se v dobách dávných procházel a čerpal zde inspiraci Leoš Janáček, trojmezí Hrčava se nachází jen několik málo kilometrů od nejvýchodnějšího místa naší země, model sluneční soustavy je rozeset po Opavě a barokní kostel v Karviné udivuje svým náklonem.
Z tohoto kraje si můžeš vybrat 3 místa, jež tě zaujaly.

Beskydy - největší CHKO
Hrčava - trojmezí
Hukvaldy - hrad v oboře
Karviná - nejšikmější budova ČR
Opava - planetární stezka