Táborník

Všestranní všudybylové brouzdají světem křížem krážem. Navštěvují místa známá i neznámá. Putují pěšo, kolmo i na lodi. Mnohokrát na svých cestách využijí tábornických dovedností, jež mají v malíku.

Toužíš-li také cestovat světem a svízelné situace lehce zvládat, zdokonal se v tábornických dovednostech. Procvič svou zdatnost, zručnost, hbitost, znalosti. Za každou zkoušku, jíž úspěšně projdeš, získáš 4 šípáry do celoročního bodování. Bonusem pro ty, jež zvládnou všechny zkoušky Táborníka, je origoš placka od Krti, Agi či Alči. Sám si smíš vybrat, která z výtvarnic ti placku namaluje.

Podrobnosti a veškeré materiály nalezneš pod odkazy jednotlivých zkoušek.

Uzly

Základní dovedností všudybyla je znalost šesti základních uzlů a jejich použití. Uzlů jsou však stovky. Desítky zkracovaček, poutací přezka, uzel přátelství, každý z nich se hodí k jinému účelu. Rubín, růže… to jsou skvostné názvy pro nádherné ozdobné uzly. Nauč se je vázat a zafrajeř před kámošema.
Jak uvázat tyto skvosty mezi uzly nalezneš zde.

Ohně

Oheň to je životodárná mocnost. Umí hřát, ale i pálit. Přistupuj k němu s úctou. Nauč se jej rozdělat, ale i zahasit.
Přiveď tuto životadárnou sílu k životu na tři zápalky. Osvěž si ohňová pravidla a ze sirek postav slavnostní oheň.

Více o tomto nádherném živlu se dozvíš zde.

Bivak

Poslouchat ševelení kapek dopadajících na plachtu stanu je nefalšovaná romantika.
Což ovšem zažít pořádnou letní bouřku pod vlastnoručně postaveným přístřeškem? To už je pravé dobrodrůžo.
Pojď do toho! Postav si svůj přístřešek a přečkej pod ním jednu noc.

Podrobnosti k této zkoušce již brzy nalezneš zde.

Topo

Změť různobarevných čar, bílé a zelené fleky, podivné značky. Pro neznalce jen podivná čmáranice, pro zcestovalého všudybyla úhledně kreslená mapa.
Umět číst v mapě je dovednost, jež správný táborník hravě zvládá. Najít studánku, když čutora je prázdná, je neocenitelným bonusem.

Jak číst v mapách, určit vzdálenost a přehled turistických značek nalezneš zde.

KPZ

Malá krabička se spoustou malých užitečných věcí. Krabička, jež se vejde do kapsy a nemá velikost nákladního vagonu bez lokomotivy. Krabička poslední záchrany, jež je skoro stejně důležitým předmětem jako nůž.
Nos ji stále u sebe, může ti pomoci ve svízelných situacích.

Nástin, co může krabička obsahovat, nalezneš zde.

Stopy

Stopa, na první pohled obyčejný otisk v blátě či sněhu. Ukrývá, však v sobě tajemství, jež znalci dokážou rozluštit. Překvapující příběh o počtu laní, jež se přišly napít ke studánce, o zranění, jež mohutný jelen utržil. Ve stopách jsou ukryty tajemné příběhy, jež se odehrály před naším příchodem.

Vše o stopách nalezneš zde.

Zručnost

Nůž, sekyra, pila, nářadí, jež je pro táborníka neocenitelným pomocníkem. Nauč se, jak s tímto nářadím pracovat, abys neublížil sobě ani nikomu ve svém okolí.
Nakrájet cibuli na pidi úhledné kostičky je mistrovské umění, s uroněním několika slz, to jistě dokážeš i ty.

Jak pečovat o nářadí a vše o této zručnosti se dozvíš zde.

Příroda

Všude kolem nás se pohybují stáda, hejna, houfy nejrůznějších zvířat všemožné velikosti. Létají, zpívají, běhají, okusují trávu. Usedají na pampelišky i kvetoucí lípu. Z listů, květů a plodů mnoha rostlin lze uvařit lahodné čaje.
Nauč se poznávat, co kolem nás létá a kvete.

Zvířenu a rostlinstvo nalezneš zde.

Bleskem Českem

Profrčíme naší zemí. Obhlédneme mohutné hradby stoletých hradů, nakoukneme do muzea, vyškrábem se na pár vrcholků, nahlédneme, jaké skvosty UNESCO se v naší zemi nacházejí. Prošmejdíme všechny kraje a zkoukneme nespočet kulturních, přírodních i jiných zajímavostí.

Řeky, hrady, pohoří… vše brzy nalezneš zde.

1. pomoc

Umíš hbitě reagovat při nálezu zraněného člověka? Víš co udělat jako první? Na co nezapomenout? Základy první pomoci si můžeš osvěžit na odborníčku, kde také proběhne zkouška.
Vše si prakticky vyzkoušíš, na vše se můžeš zeptat.

Podrobnosti k této nejdůležitější tábornické zdatnosti nalezneš zde.

Lasování

Laso… docela obyčejný kus lana s malým očkem na jednom konci. Ovšem jaké parádní kousky se s ním dají dělat. Krinolína a talíř, to je jen začátek. Proskok štítem, to je již mistrovské umění.
Pojď do toho a vyzkoušej svou obratnost a hbitost.

Co vše lze dělat s lasovačkou nalezneš zde.