Lasování

Laso… docela obyčejný kus lana s malým očkem na jednom konci. Ovšem jaké parádní kousky se s ním dají dělat. Krinolína a talíř, to je jen začátek. Proskok štítem, to je již mistrovské umění.
Pojď do toho a vyzkoušej svou obratnost a hbitost.

Lasování je um, při kterém je potřeba rychlost, obratnost i ladnost pohybu. Nemá sice praktické využití, ale jeho prostřednictvím se lze zdokonalit ve výše vyjmenovaných dovednostech.
Název „laso“ je ze španělského slova „lazo“ - smyčka. Existují lasa dvojího druhu - lariat a spining. Pravý lariat je provaz pletený z pramenů, dlouhý až 15 metrů a slouží k chytání dobytka a koní. Spinning pochází z amerického názvu spin = točit.
Základem cviků s lasem je krouživý pohyb smyčky vedený naší rukou. Jistého mistrovství v lasování dosáhneme, když si osvojíme tyto dvě základní figury: talíř a krinolínu.
Cesta k lasařskému mistrovství nepatří k nejschůdnějším. Úspěch je podmíněn vytrvalostí a zkušeností. K základním prvkům můžeš časem přidat i další: vskok či výskok z krinolíny, sníženou krinolínu, výhoz a mnoho dalších. Tohle je jen první zastávka na cestě ke skutečnému mistrovství.

Táborníci, jež úspěšně prošli zkouškou Lasování:
Wendy (Lišky), Mochito (Lišky), Andu (Vlčice), Terka (Vlčice), Orel (Medvědi)

Spinning

Spinning má být dlouhý 4 - 6 metrů, ovšem pro různé triky a figury volí mistři kroužení spiningy různě dlouhé, silné, ohebné a těžké.
Pro začátečníky je nejvhodnější spinning kratší cca 4,5 - 5 metrů, vyrobený z horolezeckého lana nebo z pracovního lana (průměr 9 - 12 mm). Pracovní lano má výhodu pro menší a slabší děti (je mnohem lehčí než horolezecké) a při delším tréninku méně bolí ruka, kterou točí i délka postačí okolo 4 metrů.
Začneme tím, že nejdříve ohneme asi 6 cm na jednom konci a slabším provázkem začneme svazovat (bandážovat) k sobě volný konec a část lana. Pro začátečníky je vhodná pevná smyčka (honda), tak aby lano nemohlo prakticky vůbec samovolně prokluzovat. Vyhneme se tím mnoha počátečním nezdarům.

Správné počáteční chycení spinningu

Nejjednodušší způsob jak snadno pochopit počáteční držení spinningu je uvědomění si co se bude dále dít. Chceme, abychom po roztočení drželi v jedné ruce volný konec (paprsek) a před námi popř. okolo nás se točil kruh. K dosažení základního úchopu postupujme následujícím způsobem. Do pravé ruky (jsme-li praváci, pokud ne v následujícím textu vždy zaměníme slovo pravý za levý) uchopíme konec paprsku. Tento konec nám musí po roztočení zůstat v ruce. Sevřeme jej tedy všemi prsty. Malíčkem a prsteníčkem k němu přichytneme smyčku způsobem jak je patrné na obrázku. Následující obrázky ukazují způsob, kterým by mělo být lano vedeno hondou.

Rozhození první smyčky

V točení spinningem nejsou žádné čáry. Proto se nebojme experimentů. Jak zjistit správnou délku paprsku? Položíme si před sebe smyčku roztaženou v kruh. Paprsek by měl být tak dlouhý, abychom s ním mohli vytvořit površku kužele. Tedy až se bude smyčka točit, bude spolu s paprskem vytvářet kužel. Při prvcích s vodorovnými kruhy volíme paprsek delší než při prvcích s kruhy svislými, zde se blíží délka paprsku poloměru kruhu, který ze smyčky vytvoříme.

Talíř - první základní figura

Smyčka se nemůže proměnit v kruh sama, je třeba ho napřed nakreslit rukou ve vzduchu, tak velký jak předpokládáme. Nesmíme tedy z pravé ruky vypustit smyčku dříve, než tento kruh opíšeme. Na toto nastartování se trochu více předkloňme. Jakmile se podaří kruh před sebou roztočit, snažme se o následující:
1. Točící talíř si udává rychlost sám svou setrvačností a nesmí být z ní násilně rušen.
2. Ruka s paprskem by měla být nad středem kruhu.
3. Nesmíme zapomenout, že při točení kruhu se nám začíná překrucovat paprsek v ruce. Tomuto se můžeme vyhnout tím, že paprsek během točení prsty v ruce prokrucujeme.
4. Snažte se o to, aby motorem pro váš spinning bylo pouze zápěstí, v žádném případě bychom neměli dávat kruh do pohybu pohybem ruky v lokti. Tímto způsobem se nám kruh velmi snadno rozhodí ve všemožné tvary a posléze zničí.

Krinolína - druhá základní figura

Tento název pochází od Francouzů, kteří po příchodu do Ameriky se učili mluvit anglicky. Krinolínou nazýváme způsob točení vodorovné smyčky okolo sebe. Někteří odborníci doporučují, aby výcvik začínal právě krinolínou a ne talířem. Na počátku držíme spinning v pravé ruce stejným způsobem jako při roztáčení talíře. Honda nám visí přibližně ve výši kolen a smyčka ve výši pasu. Levou rukou přidržujeme smyčku ve výši pasu. Nyní vezmeme smyčku pravou rukou a pohybem podobným navlékání kabátu přehodíme smyčku okolo sebe. Necháme smyčku spadnout kolem těla do výšku boků a přidržujeme ji levou rukou. Nataženou pravou rukou vytvořme pohybem zprava doleva kruh. Je třeba to provést klidně a rozvážně (točíme jen zápěstím, nikoliv v lokti). V žádném případě toho nedocílíme rychlým a trhavým pohybem. Začátečníci často kazí kruh tím, že se snaží po roztočení popohnat kruh příliš divoce. Všechno se tím pokazí a krinolína spadne.

Talíř a krinolína levou rukou

Co umíš pravou rukou, vyzkoušej i levou. Vyzkoušej si předat paprsek spinningu z jedné ruky do druhé a zpět. Až parádně zvládneš předávání, vyzkoušej točit delší dobu talíř a krinolínu levou rukou.

DALŠÍ FIGURY

Zaujalo-li tě toto krásné umění snoubící v sobě eleganci a hbitost a zvládl-li jsi perfektně první dva prvky spinningu, můžeš vyzkoušet další.

Vyhození krinolíny nad hlavu

Způsob první - bez předání.

Malým trhnutím ruky ze shora dolů z výšky natažené ruky zhruba k výšce ramen provedeme první malé povyhození. Tímto trhnutím se nám podaří vyhodit krinolínu přibližně do výše ramen, pokud tento pohyb dále pravidelně opakujeme, dostaneme smyčku do výše paprsku nad hlavu. Vyhození můžeme pomoci tím, že zároveň s pohybem ruky dolů se lehce pokrčíme v kolenou, s pohybem ruky nahoru se opět napřímíme.

Způsob druhý - s předáním za zády.

Točíme krinolínu okolo sebe, připravíme si levou ruku před sebe ve výši pasu. Pravou rukou vedeme pohyb k levé, do které předáme paprsek. S ním levá ruka pokračuje za záda, kde opět paprsek předá do pravé ruky, která s ním opět vyletí nad hlavu. Díky tomuto pohybu vyletí i smyčka vysoko nad hlavu.
Tento pohyb můžeme opět pravidelně opakovat a smyčka nám bude létat od kotníků vysoko nad hlavu.

Krinolína vleže

Pokud se nám daří točit krinolínu okolo sebe jistě nám nebudě dělat problémy si během točení sednout na zem či dále pak lehnout. Pro tuto figuru se doporučuje o něco kratší paprsek.

Snížená krinolína

Točení krinolíny ve výšce pasu provádíme opakovaným předáváním paprsku před a za sebou ve výšce pasu.

Krinolína okolo jedné nohy

Snížíme krinolínu pod pás a předáváme si paprsek pod jednou nohou. Druhou máme zvednutou před sebou či za sebou. Tuto figuru můžeme snadno obměnit v takzvaného „kozáčka“ kdy si při prvním otočení předáme paprsek pod pravou nohou a při druhém pod levou nohou toto vícekrát opakujeme.

Vskok do talíře

Roztočíme talíř pravou rukou šikmo vpravo před sebou. Snažíme se nyní zapomenout na to, že se před námi točí nějaký talíř a soustřeďme se na paprsek. Jediné co nyní chceme je přeskočit paprsek, který se k nám při oběhu blíží a poté dopadnout doprostřed talíře. Po zdařilém vskoku pouze zvedneme ruku s paprskem nad hlavu a již točíme krinolínu.

Výskok z talíře

Točíme krinolínu pravou rukou a opět se snažíme zapomenout na smyčku okolo nás a vžijeme se do pohybu paprsku. V momentě, kdy jde paprsek z místa za našimi zády a máme ho vpravo, jdeme rukou směrem dolů jako při počátečním pohybu pro sníženou krinolínu. Ve chvíli, kdy je ruka ve výšce pasu, místě kde bychom si předávali paprsek do levé, přeskočíme jej směrem ven z kruhu. Smyčka svou setrvačností odletí od nás vpravo a my ji jen opět přimějeme k točení nyní ovšem již jako talíř u pravého boku.