Tábornické dovednosti

Všestranní Šípáci brouzdají světem křížem krážem. Navštěvují místa známá i neznámá. Putují pěšo, kolmo i na lodi, ve dne i v noci. Mnohokrát na svých cestách využijí tábornických dovedností, jež mají v malíku.

Toužíš-li také cestovat světem a svízelné situace lehce zvládat, zdokonal se v tábornických dovednostech. Procvič svou zdatnost, zručnost, hbitost, znalosti…

Veškeré materiály nalezneš pod odkazy jednotlivých tábornických dovedností.

Uzly

Základní dovedností Zlatošípáka je znalost šesti základních uzlů a jejich použití. Uzlů jsou však stovky. Desítky zkracovaček, poutací přezka, uzel přátelství, každý z nich se hodí k jinému účelu. Rubín, růže… to jsou skvostné názvy pro nádherné ozdobné uzly. Nauč se je vázat a zafrajeř před kámošema.

Jak uvázat tyto skvosty mezi uzly nalezneš zde.

Ohně

Oheň to je životodárná mocnost. Umí hřát, ale i pálit. Přistupuj k němu s úctou. Nauč se jej rozdělat, ale i zahasit.
Přiveď tuto životadárnou sílu k životu na tři zápalky. Osvěž si ohňová pravidla a ze sirek postav slavnostní oheň.

Více o tomto nádherném živlu se dozvíš zde.

Topo

Změť různobarevných čar, bílé a zelené fleky, podivné značky. Pro neznalce jen podivná čmáranice, pro zcestovalého Šípáka úhledně kreslená mapa.
Umět číst v mapě je dovednost, jež správný táborník hravě zvládá. Najít studánku, když čutora je prázdná, je neocenitelným bonusem.

Jak číst v mapách, určit vzdálenost a přehled turistických značek nalezneš zde.

Rostliny, stromy a keře

Na jaře po zimním období odpočinku vše okolo nás ožívá. Celá příroda se barví do všemožných tónů zelené, vše klíčí, vzkvétá, probouzí se. Louky a stromy ozdobí květy nejrůznějších barev. V pozdějším období lístky květů opadnou a přemění se v plody.
Z listů, květů a plodů mnoha rostlin lze uvařit lahodné čaje.

Rostlinstvo nalezneš zde.

Zvířata

Všude kolem nás se pohybují stáda, hejna, houfy nejrůznějších zvířat všemožné velikosti. Létají, zpívají, běhají, okusují trávu. Usedají na pampelišky i kvetoucí lípu. Štěbetají, kuňkají, hvízdají…
Nauč se poznávat, co kolem nás létá, plazí se, poskakuje.

Zvířenu nalezneš zde.

Stopy

Stopa, na první pohled obyčejný otisk v blátě či sněhu. Ukrývá, však v sobě tajemství, jež znalci dokážou rozluštit. Překvapující příběh o počtu laní, jež se přišly napít ke studánce, o zranění, jež mohutný jelen utržil. Ve stopách jsou ukryty tajemné příběhy, jež se odehrály před naším příchodem.

Vše o stopách nalezneš zde.

KPZ

Malá krabička se spoustou malých užitečných věcí. Krabička, jež se vejde do kapsy a nemá velikost nákladního vagonu bez lokomotivy. Krabička poslední záchrany, jež je skoro stejně důležitým předmětem jako nůž.
Nos ji stále u sebe, může ti pomoci ve svízelných situacích.

Nástin, co může krabička obsahovat, nalezneš zde.

Zručnost

Nůž, sekyra, pila. Tábornické nářadí, jež je neocenitelným pomocníkem při pobytu v přírodě.
Nauč se, jak s tímto nářadím pracovat, abys neublížil sobě ani nikomu ve svém okolí.

Jak pečovat o nářadí a vše o této zručnosti se dozvíš zde.

Lasování

Laso… docela obyčejný kus lana s malým očkem na jednom konci. Ovšem jaké parádní kousky se s ním dají dělat. Krinolína a talíř, to je jen začátek. Proskok štítem, to je již mistrovské umění.
Pojď do toho a vyzkoušej svou obratnost a hbitost.

Co vše lze dělat s lasovačkou nalezneš zde.

Bleskem Českem

Profrčíme naší zemí. Obhlédneme mohutné hradby stoletých hradů, nakoukneme do muzea, vyškrábem se na pár vrcholků, nahlédneme, jaké skvosty UNESCO se v naší zemi nacházejí. Prošmejdíme všechny kraje a zkoukneme nespočet kulturních, přírodních i jiných zajímavostí.

Řeky, hrady, pohoří… vše nalezneš zde.