Vrtule - svět her a poznání

Když se řekne Vrtule, nejednomu z obyvatel Valašského Meziříčí a okolí blízkého i vzdálenějšího se kromě části letadla vybaví také Vrtule - svět her a poznání. Místo dobré zábavy, které dětem i dospělým již patnáct let poskytuje zázemí pro příjemně a užitečně strávený čas při hraní, tvoření a učení se zážitkem. Vrtuli - svět her a poznání provozuje turistický oddíl Zlaté šípy.

Jak to všechno začalo?

Od samotného začátku bylo naším cílem vytvořit atraktivní, hravě-vzdělávací prostor pro nejširší veřejnost, který bude dostupný každému. V roce 2004 jsme založili klub, který nabízel desítky moderních společenských her a hlavolamů. Tehdy ještě pod názvem Vrtule - klub deskových her. Postupem času se nabídka rozšiřovala o herní prvky v podobě velkých postřehových her a herních stolů rozvíjejících spolupráci a komunikaci. Velkým krokem bylo vybudování interaktivní expozice zaměřené na fyzikální a optické klamy. Z podtitulu zmizel slogan „klub deskových her“, který nahradil nový, výstižnější „svět her a poznání“.

Co najde návštěvník ve Vrtuli?

Vrtule je místo pro zvídavé děti a dospělé. Můžete se zde pobavit u desítek moderních společenských her či vyzkoušet svůj um u záludných hlavolamů. Naleznete zde velké postřehové hry, jež prověří váš postřeh a hbitost. Ojedinělá interaktivní expozice „Kdo neviděl, neuvěří!“ vás vtáhne do světa optických klamů a zrakových iluzí. Tajemná zákoutí i slepé uličky to je Krtkovo bludiště, labyrint chodbiček lákající k objevení a prozkoumání. Hraví stavitelé vás zavedou do světa dřevěných kostek rozličných tvarů a barevných variací. Interaktivní výstava Evropou křížem krážem vám formou několika samostatných her představí náš kontinent. Můžete zde ozkoušet nejen své zeměpisné znalosti, ale i koordinaci se svými kamarády.
Ve Vrtuli také pořádáme turnaje v různých deskových hrách. Dlouholetou tradici má vánoční turnaj ve hře Člověče, nezlob se! a jarní turnaj v Bangu! Deskové hry neustále doplňujeme o nové kousky, napomáhají nám k tomu zástupci firem vydávajících společenské hry. Pravidelně k nám jezdí a ochotně návštěvníkům představují novinky z deskoherního světa. Vybrané hry lze zakoupit ve Vrtulí hračkárně, která nabízí širokou nabídku her a zajímavých hraček. Originální dárky si u nás můžete také sami vyrobit, tradicí se stalo předvánoční malování keramiky.

Kde Vrtuli najdete a kdo ji využívá?

Vrtule dlouhá léta sídlila poblíž náměstí ve Valašském Meziříčí. Za patnáct let tudy prošlo tisíce dětí a dospěláků, zahrálo nespočet partií deskových her, prošli interaktivními výstavami a zábavnými expozicemi. Nejčastějšími návštěvníky jsou především rodiny s dětmi, školáci a mládež do 26 let. Mnozí ji navštěvují pravidelně po několik let a strávili zde mnoho zábavných odpolední. Po domluvě je možné si návštěvu domluvit i v dopoledních hodinách, čehož využívají hlavně školky, školní třídy a družiny.
V současné době stěhujeme Vrtuli do krásných prostor bývalé krásenské radnice - Masarykova 90. Postupně nové prostory obydlujeme, vybavujeme, upravujeme již dříve vzniklé herní prvky a vytváříme nové. Vše, co znáte z původní Vrtule, najdete i zde, jen v monumentálnějším pojetí, krtkovo bludiště bude rozlehlejší a doplněné o dobrodružný průlez z jednoho patra do druhého, přibude obří kuličkodráha či hra o našem městě. Vše doplní útulná kavárna a obchůdek s širokou nabídkou her a zajímavých hraček.